Wolontariat Wielkopolski

Stowarzyszenie Wolontariat Wielkopolski powstało w 2009 roku z inicjatywy grupy osób chcących działać na rzecz społeczeństwa lokalnego. Od tamtej pory prowadzimy działania na rzecz różnych grup społecznych, szczególnie osób starszych, dzieci, matek nieaktywnych zawodowo, osób chorych i niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Zajmujemy się między innymi: - rekrutacją wolontariuszy wśród seniorów i działających na rzecz seniorów; - prowadzeniem szkoleń i warsztatów; - prowadzeniem Klubów Integracji WW (w Poznaniu i w Choszcznie).
Wolontariat Wielkopolski
Wolontariat Wielkopolski
Niech żyje bal w Poznaniu!🤗💗

Dziękujemy Jagodzie Podleśnej "Jagience" i zespołowi DUO BAND za świetny koncert.

Spotkania integracyjne finansowane są ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera
Wolontariat Wielkopolski
Wolontariat Wielkopolski
Kolejne słodkie warsztaty zgromadziły młodych i starszych miłośników czekolady w Rabowicach.

Dziękujemy naszej wolontariuszce Asi Waszak za przeprowadzenie warsztatów a Natalii Cieślak za fotografie!

Chciałbyś działać z nami? Zachęcamy mieszkańców Rabowic do włączenia się w akcje organizowane przez Wolontariat Wielkopolski - Oddział Rabowice i Stowarzyszenie 360. W ciągu roku zaplanowaliśmy warsztaty oraz imprezy, podczas których pomoc wolontariuszy jest nieoceniona. Zadania są różne - od ustawienia stołów, przez czytanie książeczek dzieciom po bycie organizatorem warsztatów - wszystko zależy od tego co chcesz robić i ile możesz poświęcić czasu.

Warsztat współfinansowany był ze środków 1% podatku przekazanych w ubiegłym roku. Możesz wesprzeć działania naszej organizacji przekazując 1% swojego podatku (KRS 0000339838).
Wolontariat Wielkopolski
Wolontariat Wielkopolski
Mniam, mniam, warsztaty czekoladowe w Rabowicach zaliczamy do udanych.

Za zaangażowanie w przeprowadzenie warsztatu dziękujemy przedstawicielce naszego stowarzyszenia z Oddziału Rabowice - Magdzie Effert, jej córeczce Zosi oraz wszystkim wróżkom i polewaczkom.

Warsztat współfinansowany był ze środków 1% podatku przekazanych w ubiegłym roku oraz Funduszu Sołeckiego. Możesz wesprzeć działania naszej organizacji przekazując 1% swojego podatku (KRS 0000339838).
Wolontariat Wielkopolski
Wolontariat Wielkopolski
Tradycyjne wspólne kolędowanie z Kompanią Druha Stuligrosza.

Jesteśmy wdzięczni za piękny koncert!

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera
Wolontariat Wielkopolski
Wolontariat Wielkopolski
Gratulujemy! Bardzo ważne zadania stoją przed Radą ds. Seniorów w najbliższych latach w Choszcznie.

Powiat Choszczeński👍 Wioletta Kaszak 👍

Wolontariat pod lupą


Autor: Aleksandra Kolasiewicz

pencil Dla wszystkich zainteresowanych, zniechęconych, nastawionych optymistycznie tudzież bardziej sceptycznie do idei wolontariatu.
Tak, ten artykuł jest dla każdego, kto potrzebuje silnego bodźca- by wejść w wolontaryjną społeczność lub się do niej zwyczajnie przekonać.

W jak Wolna Wola

Wiesz, że naprawdę tego chcesz. Chcesz pomóc. Nie zmusił cię belfer, grożąc obniżeniem oceny z zachowania. Nikt nie przyprowadził cię za rączkę, twierdząc, że to świetna zabawa i z pewnością ci się spodoba. Z tą decyzją spotykasz się sam, by odosobniony i bez jakichkolwiek zewnętrznych wpływów w końcu stwierdzić- tak, będę wolontariuszem.

O jak Otwartość

Uciekasz, kiedy inny człowiek zmierzy cię wzrokiem w tramwaju? Pocisz się nadmiernie przed konfrontacją z nieznaną ci osobą? I w końcu, czy zamykasz się na długie godziny przed światem w swoim małym, przytulnym azylu, by z dala od ludzkości rozkoszować się literaturą? Trzy razy stanowcze „nie”? Brawo, właśnie takich jak ty potrzebujemy. Otwartych i przyjaznych.

L jak Laicyzm

Nie masz doświadczenia. Panikujesz, gdyż święcie wierzysz w to, iż na świecie są miliony bardziej zapoznanych z tematem wolontariatu. Kto zainteresowałby się tobą, taką małą, szarą jednostką wśród tłumu wspaniałych? Brzmi znajomo? Natychmiast przestań tak myśleć. Nie od razu Rzym zbudowano, czyż nie? To ty jesteś jedną z cegieł, która zacementowana może pomóc stabilnie stanąć molochowi, jakim jest wolontariat!

O jak Opieka

Pojęcie to niezwykle obszerne w swoim znaczeniu odgrywa jednak bardo ważną rolę. Wolontariusz bierze bowiem na siebie pełną bądź częściową odpowiedzialność za powierzone mu zadanie, powinien włożyć w jego realizację całego siebie. Staje się bowiem koordynatorem, mentorem, pomocnikiem, a w końcu opiekunem i musi przyjąć do wiadomości, że płyną z tego tytułu nie tylko korzyści, ale przede wszystkim zobowiązania.

N jak Nieodpłatność

Korzyści niematerialne, takie jak satysfakcja, samospełnienie i uśmiech, jakim obdarzy cię osoba, której pomogłeś, nie zaspokajają twoich aspiracji? Szkoda, bo o to właśnie chodzi w wolontariacie. O czyste, wyzbyte materialnych pobudek, myślenie.

T jak Tu i Teraz

Miliony osób na całym świecie potrzebują naszej pomocy. Czasem błędnie wychodzimy z założenia, że nasze dwie ręce i dwie nogi, na których twardo stąpamy, nie pomogą wszystkim. Jasne! Jakiż wpływ ma jednostka na miliony głodujących dzieci Czarnego Lądu? Jeśli jednak kwestie wolontariatu rozumieć będziemy tylko i wyłącznie w globalnym ujęciu, popełnimy kardynalny błąd. Otóż w naszym mieście, na wsi, w województwie, czy nawet na podwórzu, egzystują potrzebujący. Czy będąc na ich miejscu, chciałbyś czuć się bezradnym i pozostawionym samemu sobie?

A jak Akceptacja

To filar wolontariatu. Pomagać nie możesz z poczucia obowiązku, wyższych potrzeb, lecz z dobrych chęci. Tylko wtedy bowiem będziesz mógł zaakceptować w pełni osobę, której udzielasz pomocy, a ona odwdzięczy się tym samym. Pamiętaj, akceptacja i zrozumienie to dwa spoiwa efektywnej międzyludzkiej relacji!

R jak Radość

Twój wkład, twoje zaangażowanie i czas, który poświęcasz wolontariatowi powinien owocować niezwykłą radością. Owszem, nierzadko jest on związany z ludzkim cierpieniem, zmaganiami i nieustanną walką o życie i o godne w nim traktowanie. Nie zapominaj jednak, iż takie osoby jak ty, pomagające i nie oczekujące nic w zamian oprócz szczerego uśmiechu, są iskierką nadziei dla potrzebujących. Poczujmy radość niesionej pomocy!

I jak Irytacja

Gdyż wolontariat to nie do końca kraina miodem i mlekiem płynąca! Oprócz oczywistych korzyści na naszej drodze napotkamy także przeszkody, które mogą nas naprawdę zirytować i, co gorsza, przygasić nasz zapał. Wielu jest bowiem ludzi zawistnych na tym padole, którzy pewnych idei zrozumieć nie potrafią. Wszelkie uwagi, typu- po co Ty to robisz, nie dostajesz przecież za to pieniędzy, powinniśmy zupełnie ignorować. A wszystkim niedoinformowanym, zawziętym, zazdrosnym, tudzież nie rozumiejącym bezinteresownej pomocy, życzyć więcej życiowej mądrości i wielu serwisów informacyjnych wieczorami.

A jak Atrakcje

Dobro dawaj, a dobro do ciebie wróci! Każdy wolontariusz wzbogaca się o nowe doświadczenia, poznaje specyfikę pewnych kręgów, wyczula się na różne kwestie, potrafi przewidzieć niektóre zachowania i reakcje, jest bardziej wyczulony życiowo, a więc korzysta z własnej pomocy! Wolontariat nazwać więc można magicznym bumerangiem- rzucając swoją pomoc, otrzymujesz więcej, aniżeli byś się spodziewał. Więcej niż szeleszczące i mamiące banknoty.

T jak Trening

Jak na bieżni, gdy o pocie czoła próbujemy pokonać dystans z najlepszym wynikiem, zmagając się z naszymi fizycznymi barierami, tak też i w wolontariacie musimy zmierzyć się ze swoimi duchowymi niedoskonałościami. Trenujemy silną wolę, samozaparcie i indywidualne przeciwności, stając się uodpornionymi i wzmocnionymi na dalszej drodze życia. I co bardzo ważne- każdy pracodawca to doceni.

Nie wahaj się więc dłużej i skontaktuj się z nami! Twoje dwie ręce oraz dwie nogi to w zastępie naszych wolontariuszy naprawdę niezbędne ogniwo! Spróbuj pomagać i otrzymywać za to rzeczy piękne i wzniosłe, o których ekonomistom na pewno się nie śniło.